وبلاگ

کنترل افکار منفی روزانه

آشنایی با عملکرد مغز :

ذهن انسان از دو قسمت به نام‌های ضمیرناخودآگاه و ضمیرخودآگاه تشکیل شده است.

هرضمیر کار منحصر به فرد خود را دارد، تمامی اعمال ارادی انسان توسط ضمیرخودآگاه ” مانند مطالعه این متن و غذا خوردن و … ” و اعمال غیر ارادی ” مانند نفس کشیدن، پلک زدن، بررسی و دسته بندی مطالب آموخته شده و …” توسط ضمیرناخودآگاه کنترل و اجرا می‌شود.

پفروید پدر علم روانکاوی اعلام کرد : که رفتارهای انسان توسط ضمایر او با درصد سهم ۳% (ضمیرخودآگاه) و ۹۷% (ضمیرناخودآگاه) تولید می‌شود. و تنها تفاوت افراد موفق و ناموفق در رفتارهایی ست که در هر لحظه از خود بروز می‌دهند. پس با آگاهی از نحوه عملکرد ذهن و برنامه‌ریزی آن می‌توان ۱۰۰% تولید رفتار را به عهده گرفت و برای خود موفقیت‌های پایدار در زندگی ایجاد کرد.

دانشمندان ضمیرناخودآگاه را به سیستم کامپیوتر پر قدرتی تشبیه می‌کنند که قدر پردازش بسیار بالایی داشته و نقش اساسی در موفقیت و یا موفق شدن انسان در زندگی را ایجاد می‌کند.در واقع افکار ایجاد شده در ذهن، همان خروجی تولید شده از کامپیوتر ذهن ما (ضمیرناخودآگاه) هستند و اطلاعات خروجی یک کامپیوتر بسته به جنس اطلاعات ورودی می‌تواند مثبت یا منفی باشد. پس برای اینکه افکار منفی در ذهن ما تولید نشود باید اطلاعات منفی وارد شده به ذهن را از بین برد و با اطلاعات مثبت جایگزین کرد.

اطلاعات از طریق حواس ۵ گانه به ذهن وارد می‌شود اما سه مورد اصلی که باعث ایجاد افکار منفی در ذهن می‌شود عبارتند از :

۱- اتفاق‌های ناگوار گذشته

۲- دیدن فیلم و اخبار منفی و شنیدن آهنگ‌هایی با متن شعری و یا ملودی غمناک

۳- همنشینی با دوستان منفی‌گرا (اردک معاب)

راهکارهای مدیریت این سه مورد اصلی :

۱- در برخورد با مسایل بجای غر زدن و نق زدن، از زاویه دیگه‌ای به مسئله بنگریم و بذرهای موفقیت نهفته در آن را پیدا کنیم و وقتی اتفاقی رخ میدهد که از حدود اختیارات ما خارج است تنها می‌توان با ایجاد عکس‌العملی مناسب خروجی مناسبی ایجاد نمود ( اجرای فرمول  E+R=O )

۲- دیدن فیلم‌هایی با موضوعات منفی مثل خیانت و شکست عشقی و … یا اخبار جنگ و بحران و … و یا آهنگ‌های غمگین جز ایجاد باورهای محدود کننده و منفی سودی نداشته و درنتیجه باعث ایجاد افکار منفی می‌شود.

۳- اگر اهدافی که در ذهنت داری با نوع تفکر دوستانت سازگار نیست بااهدافت برای همیشه خداحافظی کن یا خیلی بی‌رحمانه دوستانت را برای همیشه کنار بگذار. (برای آنکه شوق پرواز دارد، همنشینی با اردکان جز حسرت پرواز ندارد.)

تکنیک‌های عملی برای آرامش ذهن :

۱- تکنیک بخشش و رهایی :

اگر اتفاقی در ناخوشایند در گذشته برایت رخ داده، و با تفکر به آن هنوز خودت را سرزنش می‌‌کنی، بدان در گذشته گیر افتادی و لحظات حال خودت را سیاه و درنتیجه آینده‌ات را تباه ساختی، چون آینده تو از امروز می‌گذرد. انگار یک گونی پیاز بر دوش گرفتی و مدت‌ها همه جا با خودت این گونی متعفن را همراه داری، در نتیجه هم حال خودت و هم حال اطرافیانت را بهم میزنی!! برای لحظه‌ای بایست و این گونی پیاز را زمین بگذار و برای همیشه از شر افکاری تو را آزار می‌دهد رها شو.

۲– تکنیک کاغذ سفید :

شب‌ها قبل از خواب ( و یا هروقت که که افکار منفی از اتفاقات گذشته و یا ترس از آینده بر تو حمله‌ور شد ) یک کاغذ کاملا سفید و یک قلم را بردار  و بدون اینکه فکر نوشتن چیزی باشی اجازه ذهنت قلم را بر دست بگیرد و هرچه دوست دارد را به روی کاغذ نقش بزند، شاید قطعه شعری باشد و یا نقاشی و یا متنی و یا حتی خط خطی کودکانه و یا هرچیز دیگر، تنها به ذهنت اجازه بده قلم را بر دست بگیرد و هرآنچه دوست دارد بنویسد تاااااااا خالی و رها شود. تنها کافیست یکبار امتحان کنید، تاثیر سریع این تکنیک را بر رهایی ذهن درک خواهید کرد.

۳- تکنیک دفترچه افکار منفی :

یک دفترچه جیبی همراه تهیه کنید، هرگاه فکر منفی در ذهن شما آمد سریعا آنرا یادداشت کنید و بلافاصله آن فکر را بصورت جمله‌ای مثبت زیر همان جمله بنویسید و بعد سه بار با صدای بلند با خود تکرار کنید.

۴- ورزش :

زمانی که ورزش می‌کنیم، بدلیل سوزاندن کالری بیشتر، خون رسانی به بافت‌ها بیشتر می‌شود و مکانیزم کنترل کننده بدن شروع به جذب بیشتر اکسیژن از طریق تنفس‌های عمیق‌تر و تندتر می‌کند، و خون پر اکسیژن‌‌تری به مغز و بافت‌های بدن رسیده و باعث تولید هرمون اندورفین شده، که کار اصلی این هرمون ایجاد نشاط و سرخوشی و رهای از افکار منفی است. از طرفی برخی ورزش‌های تمرکزی مانند مدیتیشن و یوگا باعث افزایش تمرکز حواس به لحظه حال و رهایی از تفکرات منفی به اتفاقات گذشته می‌شود.

برای مدیرت افکار روزانه خود باید تمرین کنیم، این افکار یکشبه بوجود نیامده‌اند که یک شبه از بین بروند! برای در دست گرفتن کامل ذهن خود نیاز به کار مداوم و انجام تمرین‌های گفته شده در این پادکست است، امیدوارم با گوش دادن به این پادکست و انجام دقیق تمرین‌های آن، کنترل ذهن و زندگی خودتان را در دست بگیرید.

دوستت دارم
سید محمدسعید میریونسی
مدرس ارتباطات کوانتومی
نویسنده کتاب‌ DNA موفقیت

اشتراک گذاری:
دانلود فایل
  • درصورت مشکل در دانلود پادکست ما را در جریان بگذارید.
دانلود فایل

پسورد فایل :

دیدگاهتان را بنویسید