وبلاگ

پنج راهکار برای شاد زیستن

زندگی یک محصول است! محصولی که ساخته ذهن و عملکرد ما است، اینکه بعضی‌ها معتقدند زندگی ما توسط خداوند از پیش تعیین و با قلمی به نام تقدیر نوشته شده است، ساخته و پرداخته ذهن کسانی است که می‌خواهند همه ناکامی و بی‌عرضگی خود را گردن خدا و دیگران بیاندازند تا شاید مرهمی بر حس دردناک مسئولیت‌ناپذیریشان باشد.

اما واقعیت این است، وقتی خداوند نیروی اختیار و قدرت تصمیم‌گیری را به انسان بخشیده، یعنی به او اجازه می‌دهد و می‌گوید که در زندگی مختاری تا هرآنچه برای سرنوشت خود می‌خواهی،انتخاب کنی.
اما در سرای دیگر برای تمام تصمیم‌ها، از ما سوال می‌شود که ای انسان تو چه کردی؟ تو می‌توانستی شادتر باشی، از مواهب خداوند به زیبایی بهره ببری و هم خود را خوشبخت سازی و هم به واسطه زندگی‌ات، زندگی دیگران را بهتر کنی و جهان را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کنی!

ما در این دنیا آمده‌ایم تا با استفاده از قدرت تصمیم‌گیری خود بهترین‌ها را برگزینیم و با شادی به خوشبختی خود بیافزاییم و در طول عمری که خداوند به ما داده است، موجبات پیشرفت جهان هستی را ایجاد کنیم، زیرا هر تصمیم ما اثری بر جهان هستی به جا می‌گذارد.
امیدوارم از موثران پاک و مثبت بر این جهان باشیم.

 

1. تصمیم بگیرید بیشتر خود را کشف کنید
قطعا شناخت خویشتن تا جایی اهمیت دارد که بارها در مکاتب مختلف، لازمه شناخت خداوند را شناخت انسان و خویشتنِ خویش نامیده‌اند، و من به تجربه آموخته‌ام که هرچه بیشتر به کشف دنیای درون خودم رو می‌آورم، دریچه‌های تازه‌ای برای خوشبختی و سعادت در زندگی می‌یابم، این یعنی، هرچه بیشتر به کشف دنیای خودمان رو بیاوریم، در دنیای بیرون، زندگی ما معنای بهتری می‌گیرد، زیرا دنیای بیرون آینه و بازتاب دنیای درون ما هست.

پس به شما دوست عزیز توصیه می‌کنم هرچه بیشتر به افزایش آگاهی خود در زمینه‌‌های رونشناختی بپردازید، زیرا زندگیِ زیبا و خوشبختی برای کسانی است که بین دو جهان درون و بیرون خود تعادل برقرار می‌کنند.

 

2. تکه پازل‌ها را کنار هم قرار دهید


به شدت معتقدم که با بررسی رفتار و نتایج خود می‌توانیم الگوهایی برای کسب موفقیت و شکست بسازیم.

با بررسی در می‌یابیم، علت اصلی شکست‌ها و یا موفقیت‌های ما در زندگی، انجام یک سری کارها و ارائه یک سری رفتارهای تکرار شونده مشخص است، یعنی ما همواره برای موفقیت در زندگی یک سری رفتارهایی را انجام داده‌ایم و همچنین زمان‌هایی که یک سری رفتارهای یکسان از ما سر زده، در مسیر رسیدن به اهداف، شکست خوده‌ایم، حالا با بررسی روند رسیدن به پیروزی‌ها و شکست‌های خود در زندگی، الگوهای رفتاری برای خود طراحی می‌کنیم که از این پس می‌دانیم اگر می‌خوایم  موفق شویم باید کدام الگوی رفتاری را اجرا کنیم و کدام یک را اجرا نکنیم.
به این منظور حتما در ماه یک جلسه برای  بررسی رفتار و نتایج خود در نظر بگیرید و با کنار هم قرار دادن نتایج و عملکرد خود به یک الگوی رفتاری موفقیت آمیز دست بیابید تا از آن به بعد با اجرای این الگو در زندگی خود موفق‌تر باشید.

 

3. برای بی‌کار شدن برنامه‌ریزی کنید

شاید از این عنوان شوک شدید ؟ اما دقیقا منظور من همین بوده! ما باید در زندگی، روزهایی را برنامه‌ریزی کنیم تا بی‌کار باشیم! و به جای پرداختن به کار، کمی وقت برای استراحت و تفریح کنار بگذاریم.

شاید برای شما جالب باشد اگر بگویم اکثر ثروتمندان و مدیران موفق شرکت‌های بین‌المللی، بیشتر زمان خود را صرف تفریح می‌کنند! و احتمالا مخالف گفته من باشید، اما با خواندن زندگی‌نامه آنها در می‌یابیم این دقیقا کاری است که این افراد می‌کنند، آنها با بهره‌گیری از طبیعت و یا سپری کردن وقت خود با خانواده همواره روحیه خود را بالا نگه می‌دارند تا زمان‌هایی که مشغول کار هستند، با تمرکز بسیار زیاد کارهای خود را پیش ببرند.
پس ماهم باید بین کار و تفریح تعادل ایجاد کنیم، و برای بی‌کار شدن خود برنامه‌ریزی کنیم.
تا در زندگی همواره با روحیه و شاد باشیم.

 

4. پیاده‌روی کنید

بی‌شک همه شما عزیزان تا به حال تجربه کرده‌اید، زمان‌هایی که کمی ناراحت و یا عصبانی بودید، وقتی از خونه بیرون زدید و کمی پیاده راه رفتید، حالتان بهتر شد!
علت دقیقا مکانیزم سیستم کنترل اعصاب ما هست! زمانی که پیاده روی می‌کنیم توجه ما به طور ناخودآگاه از مسئله‌ای که درگیر آن بودیم پرت می‌شود، و با افزایش ضربان قلب، هورمون‌هایی مانند اندورفین در ما شروع به ترشح می‌کند که کار اصلی آنها کاهش استرس و ناآرامی‌های روانی است.
زمانی که در برنامه روزانه خود روزی 20 دقیقه پیاده‌روی قرار می‌دهیم، با ترشح هورمون‌های استرس‌زدا، روحیه ما جای خود را از خمودگی به نشاط و شادی می‌دهد، که نتیجه آن سرحالی کنترل شده ایست که باعث افزایش عملکرد و صبر تحمل ما در زندگی می‌شود.
فقط نکته‌ای که وجود دارد این است که، پیاده‌روی با پیاده راه رفتن فرق دارد! خیلی‌ها شاید به دلیل سبک کاری و زندگیشان در روز مسافت زیادی را پیاده راه بروند، این مورد به هیچ وجه پیاده‌روی محسوب نمی‌شود و مغز دقیقا تفاوت زیادی برای این دو عملکرد قائل است.
پس قرار دادن یک زمان حداقل 20 دقیقه‌ای برای پیاده‌روی در شبانه روز، موجب تغییرات بزرگی در روحیه ما می‌شود.

 

5. کار خود را بغل کنید
آمریکایی‌ها ضرب المثلی دارند که می‌گوید : «در زندگی عاشق کاری باشید که انجام می‌دهید و همیشه کاری را انجام دهید که عاشق آن هستید.»

زمانی که کار کردن ما اینگونه باشد، آنوقت در زمان کار، دیگر کار نمی‌کنیم، بلکه داریم عشق می‌کنیم!!
در غیر اینصورت اگر مشغول کاری باشیم که از آن راضی نیستیم و فقط بخاطر پول انجام می‌دهیم، در واقع خود را برده آن کرده‌ایم و از وقتی که سر کار می‌رویم تا زمانی که به خانه برگردیم، فقط داریم خودمان را اذیت می‌کنیم و استهلاک این کار باعث می‌شود حتی زمان‌هایی هم که سر کار نیستیم، احساس خوبی از خود و زندگی نداشته باشیم و در نتیجه این حال بد ما در تمام روابط ما اثر می‌گذارد و حتی  گاهی شاهد فروپاشی زندگی‌‌های مشترک هستیم!!

چاره کار این است که :
دوست عزیزم از آن کار استعفا بده، نگو در این زمانه کاری پیدا نمی‌شود! نگو خرج زندگی‌ام چه می‌شود!
اگر به بزرگی جهان هستی اعتقاد داشته باشی و باور داشته باشی که همیشه  کارهایی هست که تو با انجام آنها هم خوشحال می‌شوی و هم پول زیادی بدست می‌آوری (قانون فراوانی) مطمئنا این نتیجه را ایجاد می‌کنیم!

باور کن که تو برای خوشبختی در زندگی‌ات تنها باید خودباوری خود را افزایش دهی.

همانطور که اول مقاله گفتم، ما خالق زندگی و تجربیات خود هستیم، و در این مسیر خود خداوند با همه قوای کائناتش هوای ما را دارد،
پس اگر می‌خواهیم در زندگی شادتر و خوشبخت‌تر باشیم باید به خود و خدای خود بیشتر ایمان داشته باشیم.

امیدوارم همواره شاد، پیروزی، موفق و خرم باشید.

سید محمدسعید میریونسی

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید